Литохоро во Грција - oдлична опција за љубителите на море и планина

Сместен во подножјето на планината Олимп, Литохоро е живописен град во Грција кој нуди неодолива комбинација на прекрасни плажи во близина и планински пејзажи кои го одземаат здивот. Овој скриен скапоцен камен е идеална дестинација за патниците кои го бараат најдоброто од двата света.

Litohoro Olympus Resort Villas & Spa, Plaka Litochorou – Updated 2023 Prices

 

Во Литохоро, ќе ве пречека шармот и гостопримството на градот. Започнете го вашето патување со шетање низ неговите тесни, калдрма, обложени со традиционални куќи украсени со шарени цвеќиња. Посетете го централниот плоштад, Plateia Eleftherias, каде што можете да се одморите во кафуле и да се претопите во локалниот амбиент.

Jeftin Odmor u mestu Litohoro - Plaka - AquaTravel.rs

 

За вкус на локалната кујна, одете во една од таверните и препуштете се на традиционалните грчки јадења, како мусака и сувлаки. Не заборавајте да пробате од познатиот локален мед, произведен во околните планини Олимп.

Подгответе се за возбудлива авантура додека се впуштате во Националниот парк Олимп, биосферен резерват на УНЕСКО.

Планината Олимп, позната како дом на античките грчки богови, нуди низа пешачки патеки за сите нивоа на искуство. Изберете патека што одговара на вас и истражете ги бујните шуми, водопадите што предизвикуваат стравопочит и алпските ливади.

Додека се искачувате, подгответе се да посведочите воодушевувачки погледи на околниот пејзаж.

За оние кои бараат предизвик, можете дури и да се обидете да го освоите врвот на планината Олимп, Митикас, кој е на 2.917 метри надморска височина. Сепак, достигнувањето на врвот бара соодветна подготовка и планинарски вештини, затоа погрижете се да сте добро опремени и информирани пред да се обидете да го искачите.


 

По еден ден планинско истражување, време е да се опуштите и да уживате во сонцето на прекрасните плажи на Литохоро.

Plaka Litochorou, лоцирана на кратко растојание од центарот на градот, нуди кристално чисти води и златен песок. Овде ќе најдете голем избор на хотели и ресорти, а има по нешто за сечиј вкус.

Одлично би било да го посетите и археолошкиот локалитет Дион, антички град посветен на обожавањето на Зевс и олимписките богови.

Litochoro: The Stairway To The Mountain Of The Gods - Alpha Drive

Талкајте низ урнатините и восхитувајте се на добро сочуваните остатоци од храмови, театри и римски бањи. Музејот на самото место прикажува богата колекција на артефакти, вклучувајќи скулптури и мозаици, обезбедувајќи увид во живописното минато на градот.


Како да стигнете од Македонија?

Најлесниот начин да стигнете до Литохоро од Македонија е со автомобил. Приближното возење од Скопје е околу 250 километри, а патувањето трае околу 3 до 4 часа.

Одете по автопатот E75 на југ кон Солун, а потоа продолжете по A1/E75 додека не стигнете до излезот Катерини. Оттаму следете ги знаците кон Литохоро.

Алтернативно, можете да земете автобус од Скопје до Солун, а потоа да се префрлите во автобус или воз до Литохоро.