Аликанте, Валенсија и остров Табарта

(13.04.2024 - 16.04.2024)
Аликанте се наоѓа на медитеранскиот брег на источна Шпанија, тој е популарна туристичка дестинација многу години. Иако не е голем, Аликанте изобилува со култура, замоци и катедрали. Аликанте нуди бројни плажи, а умерена клима во текот на целата година значи дека можете да ја посетите во секое време од годината. Без разлика дали ви се допаѓаат плажи или осамени заливи, Аликанте има многу да понуди. Од Аликанте, можете да патувате во Исла де Табарка, да ги разгледате урнатините, заливите, црквата и музејот и посетете продавници, барови и ресторани лоцирани на стариот плоштад. Аликанте со својата клима ја прави идеална локација за спортови на вода, па можете да очекувате да најдете прва класа активности, од нуркање со маска или опрема, до кајак и параглајдерство. Аликанте во секој случај нуди активни одмори!

1 ден: (13.04.2024 сабота ) - СКОПЈЕ, СОФИЈА – АЛИКАНТЕ

Состанок на групата во 11:00 часот  на паркингот од хотел Вип (наспроти Еast Gate) . Се упатуваме кон Софија. Полетување за Аликанте во 19:25 ч. Пристигнување во Аликанте во 21:45 часот. Трансфер до хотелот и сместување. Ноќевање.
 

2 ден: (14.04..2024 – недела ) - АЛИКАНТЕ

Појадок .Разглед на Аликанте - за восхит на љубителите на извонредна архитектура, богата историја и културно наследство, одлични плажи, шопинг центри и бројни други атракции: тврдината “Санта Барбара”, изградена на 166 метри височина на ридот “Бенакантил”; прoшетка по крајбрежната улица “Еспланада” со препознатливата алеја од палми – симбол на морската душа на градот; катедралата со сина купола “Сан Николас”; Градското собрание на Аликанте, кое се одликува со орнаментирани елементи и интересни фасади на двете кули.Враќање во хотел. Ноќевање.
 

3 ден: (15.04 2024 – понеделник ) - АЛИКАНТЕ -ВАЛЕНСИЈА

Појадок. Состанок пред хотелот и влез во автобусот. Се упатуваме кон Валенсија со локалниот водич.
Трет по големина град во Шпанија, кој се наоѓа на устието на реката Турија во Средоземното Море. Градот ги воодушевува посетителите со малите, тесни улички, импресивни градби и паркови со дрвја од портокали и лимони. Посетата започнува од северната станица, минувајќи од поштата, градската куќа, Маркесот на две води, централниот пазар, размената на свилата, катедралата, базиликата, археолошкиот музеј, палатата Борџа и кулите Серано и мостот на градините Турија.Заминување за Аликанте во вечерните часови. Враќање во хотел. Ноќевање.
 

4 ден: (16.04.2024 - вторник) - АЛИКАНТЕ –СОФИЈА, СКОПЈЕ

Појадок и одјавување од хотел. За денешниот ден, имаме полудневен разглед на островот Табарта со локален водич ( плажата Сан Жуан, стариот дел од градот) Слободно време. Трансфер до аеродрoмот во Аликанте во 18:00 часот. Чекирање, пасошки и царински формалности. Полетување кон Скопје е во 22:35 часот. Пристигнување на аеродромот во Софија во 02:40 часот локално време. Организиран трансфер за Скопје и пристигнување во утринските часови.Цена по лице : 649€

Ограничен број на места!!


ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧЕНИ СЕ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:
 
 • Директен лет на релација Софија – Аликанте – Софија со авио компанија Wizz Air;
 • Мала кабинска торба со димензии 40x30x20cm;
 • Организирани трансфери: Скопје - аеродром Софија- Скопје;
 • Трансфер со автобус од аеродром - хотел - аеродром
 • Сместување во Аликанте во двокреветни соби - хотел Castilla 3* https://www.alicantehotelcastilla.com/en/
 • Полудневен разглед на Аликанте со локален водич
 • Целодневна посета на Валенсија со локален водич
 • Полудневен разглед на островот Табарта со локален водич
 • Организирани прошетки според програмата со придружник од агенцијата;
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:

 • Влезници во културно историски локалитети
 • Багаж од 10 или 20 кг - информации 7 дена пред поаѓање
 • Доплата за еднокреветна соба 80 евра
 • Патничко здравствено осигурување 
 

Напомена:

  - Цените се по лице за сместување во двокреветни или трокреветни соби. Плаќањето е исклучиво во денарска против вредност по курс 62,00 денари. Калкулацијата е правена на минимум пријавени 20 патници.

  - За резервација задолжителна уплата на аванс од 30% од вкупниот износ. Целосна доплата на аражманот е 10 дена пред поаѓање.

    - Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот 7 дена пред поаѓање, доколку не е исполнет бројот на пријавени лица предвидени по програмата за ова патување.

  - Патникот има обврска пред поаѓање 24 часа да ја контактира агенцијата за потврда на точното време и место на поаѓање.

  - Патната исправа треба да е валидна минимум 3 месеци по завршувањето на аранжманот.

  - За овој аранжман важат општите услови за патување на Та Травити.

 

+389 78 257 894
078 257 892
077 862 135
02 3101 482