Притисни Enter за пребарување или Esc за исклучување

Истанбул
Приказна од Ориентот
Најубавиот град на светот

1 ден 30.12.2019 (понеделник) Скопје ‒ Истанбул

Состанок на групата на паркингот спроти хотел „Холидеј Ин“ во 16:00 часот. Тргнување за Истанбул во 16:30 часот. Ноќно патување преку граничниот премин Богородица, со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2 ден 31.12.2019 (вторник) Истанбул

Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Панорамски разглед на градот: Аксарај, џамијата Лалели, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Златниот Рог, хотелот „Пера Палас“ (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман „Ориент Експрес“), плоштадот Таксим, стадионот на Бешикташ, Кулата Гала, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем-Пашината Џамија, Патријаршијата, Сулејманија, Фатих Џамија… Факултативно крстосување со брод по Босфор, панорамски разглед на раскошните палати од двете страни на каналот и пловење под мостовите Фатих и Босфор, кои ги поврзуваат Европа и Азија. Можност за посета на Sapphire Seyir Terasi, највисоката „Тераса” во Европа, од каде се добива прекрасна панорамска глетка кон градот, како и можност преку 4Д симулација да се надлета небото над Истанбул и неговите најзначајни обележја: Босфор, Мостот Галата, Моминската кула… Сместување во хотелот… ДОЧЕК НА НОВА ГОДИНА.

 

3 ден 01.01.2020 (среда) Византиски и Султански Истанбул

Појадок. Прошетка по главниот историски плоштад на Истанбул, Хиподромот, палатата на Ибрахим Паша, прочуената Аја Софија, изградена во времето на владеењето на Царот Јустинијан како најголема византиска црква, подоцна претворена во џамија, а, денес музеј, отворен за сите посетители… Прошетка по просториите на Султанот Сулејман Величествениот и стариот султанов дворец Топкапи палата, која ги чува приказните за огромното богатство на султаните, опкужена со море од сите страни, каде може да се посети и со векови забранетата зона, Султановиот харем… Предлагаме посета на азискиот дел на Истанбул ‒ Ускудар ‒ Бејлербеј, поминувајќи преку подводниот тунел Мармарас (13.5 км за 4 минути, 60 метри под нивото на водите на Босфор… Европа ‒ Азија) прекрасно место за кафе, да се вкуси прекрасна риба во некои од познатите ресторани. Враќање во хотел преку Босфорскиот мост, симболот на Истанбул. Попладне посета на Капали Чаршија, затворен трговски маркет со испреплетени 60 улици и 4.000 продавници за злато, сребро, кожа и ткаенини… Враќање во хотелот. Во вечерните часови, вечера во национален ресторан и незаборавно доживување со уметничка програма на ориентални танци и мени од турската кујна. Ноќевање.

4 ден 02.01.2020 (четврток) Истанбул (Босфор) ‒ Скопје

Појадок… Одјавување на хотел… Факултативна посета на Долма Бахче Сарај ‒ последната резиденција на Отоманскиот султан, која содржи музејска збирка со непроценливо богатство, до 1922г. служел како резиденција на Отоманскиот султан, а по 1922г. резиденција на Кемал Ататурк. Посета на познатиот Шопинг центар Форум, каде што се наоѓа големиот Аквариум…Тргнување за Скопје во попладневните часови. Се патува преку Грција, со попатни паузи и со царински формалности. Пристигнување во Скопје во утринските часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ
6.500 денари (105 евра)

 Во цената на аранжманот е вклучено:

– Превоз со модерен туристички автобус

– Сместување во хотел „Пеликан хаус“ (www.pelicanhousehotel.com) на база 2 ноќевања со појадок

– Разгледување на градот со стручен локален водич

– Организација и реализација на аранжманот

– Лиценциран придружник – пратител на групата

 

 Во цената на аранжманот не е вклучено:

– Новогодишна вечера на брод (предјадење, главно јадење, десерт, неограничени пијалоци, шоу 90 евра

– Посета на Sapphire Seyir Terasi со 4Д проекција 20 евра/ 15 евра само тераса

– Посета на Азискиот дел Ускудар-Белербеј, под подводниот тунел 10 евра

– Влезници во локалитетите Аја Софија 15 евра, Топ Капи 15 евра

– Посета на Долма Бахче Сарај (водич, влезница) 25 евра

– Крстосување со брод по Босфор 15 евра

– Вечера во национален ресторан 30 евра

 

 

Напомена:

– За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 45 патници

– За овој аранжман важат Општите услови за патување на агенциите членки на СКТМ