Притисни Enter за пребарување или Esc за исклучување
Blog thumbnail

ВЕЛИГДЕН НА СИЦИЛИЈА

ВЕЛИГДЕН НА СИЦИЛИЈА

Blog thumbnail

ВЕЛИГДЕН НА СИЦИЛИЈА Авионска програма 5 дена/4ноќи ТАОРМИНА-ЕТНА-СИРАКУЗА-КАТАНИЈА-ПАЛЕРМО (19.04.2020-23.04.2020) СИЦИЛИЈА е најголемиот, најживописниот и интригирачки остров на Средоземното Море поради својата долга историја од три милениуми, волшебна природа, живописни села и богато културно наследство. На островот доминира најголемиот и единствен жив вулкан во Европа – Етна (3.340 м), со околу 400 згаснети и неколку активни

Blog thumbnail

Кипар за денот на Вљубените

Кипар за денот на Вљубените

Blog thumbnail

Кипар за денот на Вљубените Кипар е островска држава во Средоземното море, трето по големина. Потеклото на името има повеќе толкувања: од грчкиот збор за чемпрес – kyparissos, од грчкиот збор кану – kypros, или по латинскиот назив за бакар – Cuprum (Cyprium) чии рудници некогаш се наоѓале на Кипар.. Средоземната медитеранска клима го прави

Blog thumbnail

Вечниот град Рим

Вечниот град Рим

Blog thumbnail

Вечниот град – РИМ Авион / 5 дена / 4 ноќевања Рим, не бил изграден во еден ден – и ќе ви треба повеќе од еден ден да го доживеете овој безвременски град . Вистински колаж на плоштади, пазари на отворено и неверојатни историски локалитети. Скоро 3.000 години глобално влијателна уметност, архитектура и култура… Античките

Blog thumbnail

8ми март – Јужна Италија

8ми март – Јужна Италија

Blog thumbnail

8ми Март – Јужна Италија Алберобело – Наполи – Амалфи – Позитано – Помпеја – Везув – Матера 1 ДЕН 04.03.2020 (Скопје – Драч – Бари) Поѓање од Скопје за Драч во договоереното место и време. Попатни застанувања за одмор и царински формалности. Пристигнување во Драч и качување на траект за Бари. Ноќно патување со