Притисни Enter за пребарување или Esc за исклучување
Blog thumbnail

10 работи кои треба да ги направите и видите доколку патувате на Малдиви

10 работи кои треба да ги направите и видите доколку патувате на Малдиви

Blog thumbnail

Гламурозни резорти на вода, неверојатни плажи од бел песок, спектакуларен морски свет…се главните причини зошто треба да ја посетите туристичката дестинација Малдиви. Оваа гламурозна дестинација е лоцирана југо-западно од Индија, излегува на Индискиот океан, и е составена е од 1.192 корални острови. Сите острови се опкружени со преубави лагуни со кристално бистра вода. Секој резорт

Blog thumbnail

10 најубави острови на Тајланд

10 најубави острови на Тајланд

Blog thumbnail

1.KOH PHI PHI – ЗА АВАНТУРИСТИ Доколку патувате сами или со пријатели, Koh Phi Phi е островот за вас. Има репутација како остров на забавата, многубројни активности во понудата: snorkeling, нуркање, скокање од карпи, екскурзии со чамец до Koh Phi Phi Ley, островот каде е снимен филмот “Плажа” со Леонардо Дикаприо. Koh Phi Phi е

Blog thumbnail

7 Причини зошто треба да ја посетите туристичката дестинацијата Занзибар

7 Причини зошто треба да ја посетите туристичката дестинацијата Занзибар

Blog thumbnail

Занзибар е дефинитивно тропска дестинација од соништата, идеално патување кога сакате да побегнете од секојдневието… Фасцинантна дестинација од историска и културна перспектива, како и врвна дестинација за авантура и еко – туризам. Од овие 7 причини ќе Ви биде јасно зошто Занзибар е рај за туристите т.е срцето на Африка. 1.Идеални плажи Секој посетител на

Blog thumbnail

Бисерот на Индискиот Океан – Шри Ланка

Бисерот на Индискиот Океан – Шри Ланка

Blog thumbnail

Тргнете во обиколка на бисерот на Индискиот Океан – Шри Ланка. Пејсажите се волшебни – водопади, тропски шуми, плантажи со чај … сегде околу вас релаксирачко зеленило … јавање на слонови низ џунглата, посета на плантажите со чај , на ботаничките градини, автентичните села, храмови, одгледувалишта на слонови и, се разбира, на средби со насмеаните

Blog thumbnail

9те најпознати плажи на Бали

9те најпознати плажи на Бали

Blog thumbnail

1. Плажа NUSA DUA Оценета е како една од најдобрите плажи на Бали, позната е по луксузните сместувачки капацитети, терените за голф и главната сала за конгреси. Лоцирана е на 40км јужно од Denpasara. Оваа плажа изобилува со мек, бел песок и бистро море, совршено за пливање. На гостите достапни им се бројни водни спортови,

Blog thumbnail

10 Причини зошто да го посетите градот Пирот

10 Причини зошто да го посетите градот Пирот

Blog thumbnail

До градот Пирот, кој се наоѓа југоисточно од Србија, се пристигнува преку Ниш. Градот е подигнат на местото на Римската тврдина Turres, во XIV век го променува своето име во Пирот. За време на XVI и XVII век, поради добрата положба и трговските врски, претставувал доста богат град. Пирот денес брои околу 45.000 жители. 1.Стара