Притисни Enter за пребарување или Esc за исклучување
Blog thumbnail

Дискотеки во Банско

Дискотеки во Банско

Blog thumbnail

Ноќниот живот во Банско е изненадувачки интересен во текот на целата зимска сезона, од ноември до крајот на февруари. Ова се некои од дискотеките кои нам ни оставија најголем впечаток, па се надеваме ќе ви помогнеме околу изборот кој вие ќе го направите во однос на тоа каде да се забавувате во ова интересно туристичко

Blog thumbnail

Афитос – грчко селце кое нуди неповторлив поглед

Афитос – грчко селце кое нуди неповторлив поглед

Blog thumbnail

Афитос е традиционално грчко селце, лоцирано на Касандра, Халкидики, само 83 километри од Солун. Она по што е посебно прочуено е фантастичниот поглед кој го нуди од шеталиштето кон Торонеос заливот. Афитос се протега на рид веднаш над брегот, а голем дел од куќичките не се модернизирани, па тоа создава еден поинаков шмек. Во идеална

Blog thumbnail

Најдобрите ресторани на Халкидики

Најдобрите ресторани на Халкидики

Blog thumbnail

Летувањето не е целосно без добра медитеранска храна, грчка салата и морски плодови. Затоа ви нудиме листа на топ 10 најдобри ресторани со највкусна храна која треба да ја имате предвид ако летувате во Грција. Листата е направена од корисниците на TripAdvisor: 1. Ouzeri Tsapari, Пефкохори Тука ќе најдете медитеранска, грчка и морска храна, и

Blog thumbnail

Островска романтика: Топ-дестинации за совршен меден месец

Островска романтика: Топ-дестинации за совршен меден месец

Blog thumbnail

Авантура, егзотика и само вие двајцата. Медениот месец од соништата може да биде реалност. Она што ви треба е комбинација од адреналин, возбуда и нови искуства. Рајски плажи, но и нова култура. Ви предлагаме да посетите дестинација на која досега не сте биле и да си овозможите патување што ќе го паметите за цел живот.

Blog thumbnail

Најдобрите ресторани и кафе барови на Копаоник

Најдобрите ресторани и кафе барови на Копаоник

Blog thumbnail

1. Куќа за храна “Alo Alo” Ресторанот Alo Alo се наоѓа во центарот на Копаоник кај апартманите “Sunčani vrhovi”. Ресторанот работи во текот на целата година и има сместувачки капацитет од 120 места. Ентериерот на ресторанот е во етно стил  и има одлична атмосфера и професионална услуга. Дел од масите се од отворен тип, а додека другите

Blog thumbnail

Краток курс по грчки јазик

Краток курс по грчки јазик

Blog thumbnail

Најосновните грчки зборови кои можат да ви помогнат во текот на летувањето во Грција.  Основни изрази : – Не – ohi – Да  – ne – Mолам  – parakalo – Благодарам – efharisto – Не разбирам  – den katalaveno – Не знам  – den ksero – Извинете  – signomi – Денес – simera – Утре