Tропска идила на рајскиот остров веќе од 1100 ЕУР
Магичниот Занзибар, егзотичен, романтичен.. незаборавен.
 
ИНДИВИДУАЛНИ ДАТУМИ НА ПОАЃАЊЕ И ВРЕМЕТРАЕЊЕ НА ПРЕСТОЈОТ
 
** Долунаведените програми се креирани со пример датуми на патување и престој од 7 ноќи / 9 дена, со сместување во хотели по препорака; достапен е поголем избор на хотели и тип на пансион**
 
Ден/ Место Програма на патување
1. ДЕН Скопје-Истанбул Полетување од Скопје за Истанбул во 09:05, пристигнување во 12:45 по локално време. Чекање на врската за продолжување на летот за Занзибар во 20:25 по локално време. Оброци за време на летовите.
2. ДЕН Истанбул-Занзибар Слетување во 03:50 по локално време. Плаќање на виза (50 US$). Трансфер до хотелот и почеток на престојот на Занзибар.
3. – 8 ДЕН ЗАНЗИБАР Слободни денови за индивидуални разгледи и уживање во хотелските содржини. Можност за организација на факултативни излети со Stoun Town, Proson Island, излет патот на зачините по кои и занзибар е познат... Занзибар се наоѓа на Индискиот океан на источниот дел на Африка, која е составен дел од Танзанија. Тоа е архипелаг кој Занзибар го чини остров ( локално го нарекуваат Унгуја), Пемба и 51 помали острови. Најголем град на островот е истоимениот Занзибар, и се наоѓа во западниот дел од островот. Островот е долг околу 90 km, а широк околу 30 km. Името потекнува од арапските зборови “зењ” што значи црн и “бар” земја, древен назив му е “земја на црнците”. Ston Town е историски центар на градот Занзибар, 2000 год. И е под заштита на UNESCO. Ова е град со голема историска и уметничка важност во источна Африка. Неговата архитектура, воглавно датира од 19 век, и мешавина од Swahili културата и арапската, персиската, маварската и индијската култура со елементи и од европската. Од важните работи кои треба да се видат се: старата тврдина, палатата/музеј, куќата на чудата, куќата Livingston…. Островот Prison- затвор (популарно наречен Changuu), западно од главниот град, некогаш бил посед на имотните арапски поседници и во 1893 година бил продаден на британски генерал. Тогаш тука бил изграден затвор, по кој островот го добил името. Тука биле заробени непослушните робови. Просториите на затворот се сочувани до ден денес, а денеска островот служи како место за обука на нуркачи. Исто така тука се наоѓаат и големи колонии на џиновските желки. Овие огромни рептили се пренесени од Алдабра од Сејшели. За некои од нив се смета дека се и до 120 години стари, но и понатаму уживаат во листовите зелка кои им ги подаваат туристите.
Осмиот ден е слободен ден за индивидуални активности. Одјавување од соба пред поаѓање кон аеродром (околу полноќ).
9. ДЕН Занзибар - Истанбул Полетување за Истанбул во 04:45 по локално време. Слетување во Истанбул во 13:45 по локално време. Чекање на конекцијата за Скопје и полетување во 20:10. Слетување во Скопје во МКД време во 19:50.
ЦЕНАТА Е ИЗРАЗЕНА ВО ЕВРА ПО ЛИЦЕ
 
Ноември 2020

Indigo Beach Zanzibar 3*
Economy room breakfast – 1100 EUR

Villa Fleur De Lys 4*
Deluxe suite ocean view breakfast – 1160 EUR

Kisiwa House 5*
Deluxe double room breakfast – 1199 EUR

Декември 2020

Paradise Beach Resort 4*
Suite 1 king bed breakfast – 1149 EUR

Uroa Bay Beach Resort 4*
Double Sea view breakfast – 1199 EUR

Zanzibar Queen Hotel 4*
Double 1 king bed breakfast – 1209 EUR

Hotel Verde Zanzibar Azam Luxury Resort And Spa 5*
Double deluxe 1 king bed breakfast – 1259 EUR

Јануари 2021

Filao Beach Zanzibar 4*
Economy room breakfast – 1139 EUR

Smiles Beach Hotel 4*
Double room breakfast – 1169 EUR

Villa Kiva Boutique Hotel 4*
Economy double room garden view breakfast – 1241 EUR

Nungwi Dreams 5*
Double standard room breakfast – 1424 EUR

Февруари 2021


Waikiki Zanzibar Resort 3*
Double room breakfast – 1100 EUR

Filao Beach Zanzibar 4*
Economy room breakfast – 1139 EUR

Smiles Beach Hotel 4*
Double room breakfast – 1169 EUR

Hotel Verde Zanzibar Azam Luxury Resort And Spa 5*
Double deluxe 1 king bed breakfast – 1259 EUR

Март 2021


Filao Beach Zanzibar 4*
Economy room breakfast – 1100 EUR

Zanzibar Bay Resort 3*
Luxury double room breakfast – 1179 EUR

Mvuvi Boutique Resort 4*
Standard double room breakfast – 1199 EUR

Uroa Bay Beach Resort 4*
Double Sea view breakfast – 1246 EUR
 
Цената вклучува:
 
  • авио превоз на наведените релации со TURKISH AIRLINES од СКОПЈЕ, 40 kg чекиран багаж и 8kg рачен по лице,
  • оброци за време на летовите согласно политика на авиокомпанијата
  • сместување во двокреветна соба во хотел од наведените на Занзибар на база ноќевање со појадок
  • трансфер аеродром-хотел-аеродром,
  • трошоци за организација и реализација на патувањето, водич на српски јазик кој патува со групата од Белград на минимум 20 патници.

Цената не вклучува:
 
  • факултативни излети, 
  • патничко осигурување,
  • индивидуални трошоци на патниците.
  • Визата се плаќа по слетување и изнесува околу 50 US$, градска такса која се плаќа на лице место и изнесува околу 1 US$ по ноќ по лице.