Аликанте - Валенсија

Авионска програма 4 дена/3 ноќевања

(02.05- 05.05.2020)
Аликанте се наоѓа на медитеранскиот брег на источна Шпанија, тој е популарна туристичка дестинација многу години. Иако не е голем, Аликанте изобилува со култура, замоци и катедрали. Аликанте нуди бројни плажи, а умерена клима во текот на целата година значи дека можете да ја посетите во секое време од годината. Без разлика дали ви се допаѓаат плажи или осамени заливи, Аликанте има многу да понуди. Од Аликанте, можете да патувате во Исла де Табарка, да ги разгледате урнатините, заливите, црквата и музејот и посетете продавници, барови и ресторани лоцирани на стариот плоштад. Аликанте со својата клима ја прави идеална локација за спортови на вода, па можете да очекувате да најдете прва класа активности, од нуркање со маска или опрема, до кајак и параглајдерство. Аликанте во секој случај нуди активни одмори!

1 ден: (02.05.2020 - сабота) - СКОПЈЕ – АЛИКАНТЕ

Состанок на групата во 11:00 часот пред Дрводекор.Упатување кон Софија. Полетување за Аликанте во 18:25 ч. Пристигнување во Аликанте во 20:50 часот. Трансфер до хотелот(со јавен превоз-карнет) и сместување. Ноќевање.
 

2 ден: (03.05.2020 – недела ) - АЛИКАНТЕ

Појадок во хотел. Факултативен разглед на Аликанте -Љубителите на извонредна архитектура, богата историја и културно наследство, одлични плажи, шопинг центри и бројни други возбудувања, сигурно ќе останат фасцинирани од посетата на Аликанте: тврдината “Санта Барбара”, изградена на 166 метри височина на ридот “Бенакантил”; прoшетка по крајбрежната улица “Еспланада” со препознатливата алеја од палми – симбол на морската душа на градот; катедралата со сина купола “Сан Николас”; Градското собрание на Аликанте, кое се одликува со орнаментирани елементи и интересни фасади на двете кули.Слободно пладне.Враќање во хотел. Ноќевање.
 

3 ден: (04.05.2020 – понеделник ) - АЛИКАНТЕ -ВАЛЕНСИЈА

Појадок во хотел. За овој ден предлагаме факултативен излет во Валенсија со локален водич.Упатување кон Валенсија во 08:30ч.(со воз). Tрет по големина град во Шпанија, кој се наоѓа на устието на реката Турија во Средоземното Море. Градот ги фасцинира посетителите со мали, тесни улички, импресивни градби и паркови со дрвја од портокали и лимони Посетата започнува од северната станица, минувајќи од поштата, градската куќа, Маркесот на две води, централниот пазар, размената на свилата, катедралата, базиликата, археолошкиот музеј, палатата Борџа и кулите Серано и мостот на градините Турија.Заминување за Аликанте во вечерните часови. Враќање во хотел. Ноќевање.
 

4 ден: (05.05.2020 - вторник) - АЛИКАНТЕ – СКОПЈЕ

Појадок во хотел. Одјавување од хотел. За денешниот ден, наш предлог е полудневен разглед на островот Табарка(факултативно), плажата Сан Жуан и ручек во стариот дел од градот. Слободно време. Трансфер до аеродормот (со локален превоз карнет) во Аликанте во 18:00 часот. Чекирање, пасошки и царински формалности. Полетување кон Скопје е во 21:25 часот. Пристигнување на софискиот аеродром во 01:35 часот локално време.Организиран трансфер за Скопје пристигнување во утринските часови.

ПРОМОТИВНА ЦЕНA ЗА ПРВИТЕ 10 МЕСТА ДО 10.02.2020: 339€ (21.018 МКД)
Редовна цена: 359€ (22.258 МКД) ЦЕНA ПО ЛИЦЕ - 379€ (23.498 МКД) – ЛИЦЕ ШТО НЕМА ДА КОРИСТИ ФАКУЛТАТИВИ Ограничен број на места!!


ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧЕНИ СЕ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:
 
 • Директен лет на релација Софија – Аликанте – Софија со авикомпанија Wizz Air;
 • Мала кабинска торба со димензии 40x30x20cm;
 • Организирани трансфери: Скопје- аеродром-Скопје;
 • Платен трансфер со автобус од аеродром-хотел-аеродром
 • Сместување во двокреветни соби во хотел 3*;
 • Организирани прошетки според програмата со придружник од агенцијата;
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:
 
 • Факултативни излети:
 • Полудневен разглед на Аликанте со локален водич-30еур.
 • Целодневна посета на Валенсија со локален водич-65еур.
 • Влезници во културно историски локалитети
 • Патничко здравстево осигурување за лица до 65г.-150ден.
+389 78 257 894
078 257 892
077 862 135
02 3101 482